U.V. IŞIK ALTINDAKİ KİMYA !


Eter, su içerisinde çok az çözünür.Bundan dolayı ; zeytin yağı ve su karışımında olduğu gibi en altta su ve üstünde eter olmak üzere birbiri içerisinde çözünmeyen iki farklı sıvı katmanı oluştururlar.

video 1

Video 2

Bu karışıma, Sodyum metali atıldığında yerçekimine karşı koyamaz ve eter içinden süzülerek su yüzeyine doğru iner. Sodyum , su yüzeyine değdiğinde hızlı bir ekzotermik reaksiyonu oluşturur. Reaksiyon sonucunda renksiz sodyum hidroksit çözeltisi ve hidrojen gazı açığa çıkar. Bu sırada renk vermesi için karışıma eklediğimiz Fenolftalein su ile karışarak güzel ve estetik desenler oluşturmaktadır.

2Na + 2H2O ——–:- 2NaOH + H2

Açığa çıkan Hidrojen gazı kabarcıklar şeklinde Sodyum metali yüzeyine tutunurlar. Bir taraftan reaksiyon devam ederken bu kabarcıkların sayısı da artar. Nihayetinde kabarcık sayısının artması Sodyum metali üzerine etki eden kaldırma kuvvetinin büyüklüğünü artırır. Kaldırma kuvveti, kütlesine uygulanan yerçekimi kuvvetinden büyük olduğu bir anda Sodyum metalini eter içinden geçirerek yükselmesini ve sıvı yüzeyine ulaşmasını sağlar.Eterin sıvı yüzeyine ulaştığında Hidrojen gazı kabarcıkları Sodyum yüzeyini terk eder. Bu sırada, kabarcık sayısı azalan Sodyum metali üzerine etki eden kaldırma kuvveti azalmış olur ve kütle çekimin etkisine kapılarak dip tarafa doğru su ile tepkimeye girmek üzere aşağıya çekilir… Hidrojen gazı yolculuğuna cam boru içinde devam eder.S şeklindeki cam boru içerisine koyduğumuz fosforlu suyun içinden geçmeye zorlanır.Bu sırada yeni gelen kabarcıklar Hidrojen gazı taşımaya devam eder ve buradaki gazı birazcık sıkışır.Bu basınç , Fosforlu sıvıyı ittirmeye çalışsa da bunu başaramaz ve sıvının içinden geçerek öbür tarafa geçiş yapar. S borusu içindeki fosforlu sudan kurtulan Hidrojen gazı boru ucuna ulaştığında deneyin yapıldığı ortamdaki oksijen ile karşılaşır. Zaten yanmakta olan ateşe yakıt olan Hidrojen yanmaya devam eder…

Deney Tasarım : Timur PAÇACI ve Ali ÇAĞLAR

Hazırlayan : Ali ÇAĞLAR

Sayaç


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir