Uzaylı Yumurtaları ve Sodyum Poliakrilat


Geradine Vargas adlı bir Amerikalı eşiyle birlikte fotoğraf çekmek için yürüyüşe çıkarlar. Normal bir yürüyüş olarak başlayan bu yürüyüş devamında, kızgın çöl kumu üzerindeki mor renkli bir yapı dikkatlerini çeker.

İncelemek için yaklaşırlar ve hayatlarında ilk defa gördükleri binlerce mor kürelerden oluşmuş yığıntıya hayretle bakakalırlar. Tahmin edeceğiniz gibi bu haber hızlı bir şekilde yayılır. Bu küreleri görmek için yerel kanal muhabirleri ve birçok basın mensubu çöle akın eder.

Medyanın olaya el atmasıyla kitlelerin ilgisi de artar. Bazı gruplar bu kürelerin dünya dışı canlıların yumurtaları olduğunu iddia ederler. Hatta, uzaylıların bıraktığı kimyasal atıklar olduğunu iddia edenler de olur. Ama kimyacılara göre bu sodyum poliakrilat denilen bir maddedir.


Geradine Vargas, kendisiyle röportaj yapan yerel televizyon kanalı KGUN-9 ‘a şunları söylüyor:

– “Arazide fotoğraf çekiyorduk. Güneşte parladıklarını gördük. Farketmemek mümkün değildi. Daha önce hiç böyle birşey görmedim. Zoolog arkadaşımıza sorduk ama o da bilmiyormuş.

2012 yılında Ingiltere’de buna benzer mavi küreler keşfedilmişti. Araştırmacılar, bu topların omurgasız deniz canlılarının yumurtaları olabileceğini belirtmişlerdi. Ancak bunların sodyum poliakrilat olduğu ortaya çıktı…

Sodyum poliakrilat maddesinin kimyasal formülü  [-CH2-CH(CO2Na)-]n  olduğu biliniyor ve bu gezegen üzerindeki tesislerde üretilebiliyor 🙂 Hatta, birkaç dolara internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Çevresindeki suyu emerek hacmini 200 kat arttırabilen bir maddedir. Hem de bu işi 2 saat gibi kısa bir zamanda yapıyor. Sıcak su kullanıldığında bu sürenin daha da kısaldığı biliniyor. Bu özelliğinden dolayı bebek bezlerinde idrarı emmesi için kullanılıyor.

Öte gezegenlerde zeki yaşam formları olup olmadığını şimdilik bilmiyoruz. Bu yaratıkların bizleri ziyaret ettiklerini iddia edenler bilimsel kanıt gösteremiyorlar… ve bu kürelerin uzaylı yumurtası olmadığını artık biliyoruz! Ancak, bu küreleri oraya kimlerin koyduğu bilgisi hala kayıp!


Video : Sodyum Poliakrilat küreler kullanarak yaptığımız bir fizik deneyi

Kaynaklar

http://www.ntv.com.tr/yasam/colde-binlerce-mor-kure-bulundu,7EEBYfY60UakOkhrgrEBpA
http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/47038-yasam-gizemli-mor-kureler/1
https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_polyacrylate
Kapak Görseli : http://weekinweird.com/2013/01/31/thousands-mysterious-purple-spheres-discovered-desert/


Bu yazımız 14 Haziran 2016 tarihinde Fizikist‘te yayımlandı. BURADA►Diğer deney , etkinlik , proje ve yazılarımız için şunlara bir göz atın:

ΨAlibabaBilimEvi 
• www.Ψ.com
• www.youtube.com/Ψ
• www.facebook.com/Ψ
• www.instagram.com/Ψ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir