Mantis regiliosa – Peygamber devesi

Sevimli bir katil, yalan söyleme konusunda bir usta ve iştahlı bir yamyam düşünün! Halk arasında Peygamber devesi olarak bilinen Mantis’ler bu özelliklerin hepsini sonuna kadar hak eden üçgen kafalı böceklerdir.

Yaşama şansını arttırmak için “yalan söyleme sanatını ( kamuflaj ) en iyi uygulayan sanatçılardır” dersek abartı yapmış olmayız. Bu özellikleri sayesinde hem gizlenerek kurbanlarına yaklaşabilir veya hareketsiz bekleyerek onları ölümcül tuzağına düşürebilir, hem de kendilerini avlayan azılı düşmanlarını kandırabilirler. Böylece yaşam hakkını kazanarak üreme şansını elde etmiş olurlar.

Peygamber devesi olarak bilinmesinin nedeni, öndeki iki ayağının eklemlerden kıvrıldığında dua ediyor gibi görünmesidir. Bu özelliğinden dolayı insanlar bu böceklere saygı duyarlar. Ancak bu pozisyon peygamber devesinin avlanma pozisyonudur.

Çiftleşme sırasında dişiler erkekleri yiyebilir (seksüel yamyamlık). Ayrıca yumurtadan çıkan obur yavrular ( Nimf ) bitmek bilmeyen protein ihtiyaçlarını karşılayabilmek için birbirlerini yiyebilirler. Yine kapalı bir alanda birden fazla bireyi koyarsanız bir süre sonra birbirlerini yemeye başladığını gözlemleyebiliriz.

Bu arada böcekler dünyasında kafasını çevirebilen tek cins mantislerdir. Kafalarını 180 derece çevirebilirler.Bu, çevresine istediği açıdan bakmasını sağlayarak avlanma veya kaçması için avantaj sağlar.

Tarımsal ürün verimliliğini arttırmak için çiftçiler tarlalara bu sevimli katillerin yumurtalarını bırakırlar.

Hazırlayan : Ali ÇAĞLAR

Referans:

https://tr.0wikipedia.org/wiki/Peygamberdevesi

Kapak Görseli :

www.alibababilimevi.com