OKSiJEN BALONCUKLARIMIZ

MERAKLI MİNİKLER İÇİN DENEY ZAMANI !

OKSİJEN BALONCUKLARI

Meraklı miniklerin evde büyükleriyle birlikte yapabilecekleri güzel bir deney hazırladık.Patlamalı bir deney değil ama çok parlamalı bir deney olacak . Siz de çocuklarınızla yapın.

Videoda gördüğümüz şeyi kısaca özetleyecek olursak ; akkor haldeki çöp, içinde oksijen olan baloncukları patlattığında daha da parlıyor. Yani oksijen gazı parlamaların asıl sebebidir. Şimdi biraz detayları inceleyelim.

2H2O2 —-> 2H2O + O2(g)

 

Hidrojen Peroksit çok kararsız bir bileşiktir. Daima su ve oksijene parçalanır. Bu parçalanma normal şartlarda çok yavaş ilerler. Güneş ışığı alacak olursa bozunma daha da hızlanır ve biz bu parçalanmayı maya mantarı kullanarak daha da hızlandıracağız. Maya mantarı ayrışmayı tetikler ve daha hızlı reaksiyon gerçekleştirir. Kısa sürede çok sayıda parlatmamızı bekleyen içi oksijenle dolu baloncuklarımız oluşur.

Bu arada maya mantarları , çok eski çağlardan beri ekmek yapımı sırasında hamurun kabarması amacıyla kullanılan tek hücreli canlılardır. Bilimsel adı : “Saccharomyces cerevisiae” dır.

Mayayı aktifleştirmek için 5 dakika ılık su içinde bekletmek yeterli olacaktır. Daha sonra bir kap içine önce aktifleşen mayayı ekledikten sonra hidrojen peroksiti ekleriz. Bir süre sonra kabarcıkların çıktığını gözlemlemeliyiz. Bu kabarcıklara daha önceden yakıp söndürdüğümüz ve akkor halde bulunan (yanmayan) çubuğu değdirdiğimizde parlamaları görebiliriz.Unutmayın bunu evde yapmak tehlikeli olabilir. Büyüklerinizin yardımı ile açık alanda yapmalısınız.

 

 

GEREKENLER :
— Anne / Baba yardımı
— Açık bir yer , hava alacak bir yer– Evde yapmayın, balkon olabilir
— % 3 veya %8 hidrojen peroksit çözeltisi – Eczanelerden alınabilir
— Çöp şiş – marketlerden alınabilir
— Maya – marketlerden alınabilir

HAZIRLAYAN : Ali ÇAĞLAR [ Alibaba Bilim Evi ]

www.alibababilimevi.com

www.facebook.com/AlibabaBilimevi/

 


 Bu makale  04.07.2017 tarihinde Fizikist’te yayımlandı

https://www.fizikist.com/minikler-icin-deney-zamani-oksijen-baloncuklari/

 

 

Sayaç