UFO testi

 

UFO‘lara ait olduğu iddia edilen görüntülerin medyaya servis edilmeden önce ne kadar analiz edildiğini hiç merak ettiniz mi? Bu fotoğraflar acaba gerçekten analiz ediliyor mu?

Daha vahimini soralım: Piknik tabaklarıyla yapılan UFO’lar, UFO uzmanlarını alt edip sınavı geçebilir mi?

Bu soruların yanıtını bulmak için basit bir “ U.F.O testi ” yaptık. Ama önce UFO neymiş bir bakalım.

İngilizcesi Unidentified Flying Object olan kelimelerin baş harfleri alınarak oluşturulmuş kısaltmadan oluşuyor.  Yani  “Tanımlanamayan Uçan Nesne” (TUN). Bilimsel bir açıklaması olmadığı ve genellikle dünya dışı yaşam taşıdığı iddia edilen gizemli nesne olarak da tarif edilebilir. (Burada çok ciddi bir mantık hatası vardır. Eğer bir şeyin ne olduğunu tanımlayamamış ve bilmiyorsanız ona bir şey diyemezsiniz.)

Bir çocuğun elinden kaçan uçan balonu düşünün. Birkaç kilometre uzaktan balonu gören gözlemci bunu UFO olarak tanımlayabilir. Hatta bunlar meteoroloji balonları, uçaklar, ender gözlenen hava olayları, son zamanlarda revaçta olan multikopterler hatta Venüs gezegeni gibi herhangi bir gök cismi olabilir.

Etkinliğimize dönecek olursak:

İki piknik tabağını birbirine tel zımbayla zımbalayıp UFO yaptık . Sonra havaya atıp yüze yakın sayıda fotoğrafını çektik. Bunlardan en iyi olanlarından beş tanesini seçtik.

Bilime değer veren bizim medyada,  sıkça boy gösteren ve UFO gerçekliği konusunda engin bilgisini seyircilerden esirgemeyen bir web sitesi sahibinin bu fotoğrafı analiz edebileceğine karar kıldık.

Fotoğrafın altına şu notu düştük:

Bu fotoğrafı okul bahçesinde öğrencilerim çekti. Fotoğraftaki cisim nedir? Analiz edebilir misiniz?

Bu eleştirilebilir belki ama gerçek şu ki fotoğraflar gerçekti, öğrencilerim çekmişti ve okul bahçesinde çekilmişti.

Ufo uzmanı olduğu iddiasındaki kişilerin foyasını iki tabağı havaya fırlatıp fotoğraflayarak ortaya çıkaran genç bilim insanları ….

Bu fotoğrafların nerede, hangi zamanda, nasıl bir kamerayla çekildiği gibi sorular içeren bir mail aldık. Yanıtlayıp gönderdik.

Ve sonuç:  Birkaç saat sonra bizim tabaklar internette dolaşmaya başlamıştı. Birkaç hafta sonra arama motorlarının görseller kısmında “tokat ufo” kelimelerini aratınca gördük ki, tabakların ünü ülke sınırlarını aşmıştı.

NOT : Bu etkinlik, işine geldiğinde bilimin verilerini kullanan ama işine gelmediğinde de bilime çamur atan, bilim yoksunu şarlatanlara ve bunlara reyting uğruna çanak tutan medyaya ithaf edilmiştir…

Referanslar

http://www.alibababilimevi.com
http://siriusufo.org/tokatin-kemalpasa-ilcesinde-ufo/

 


 

Bu makale, 22-02-2016 tarihinde, Türkiye’nin Astronomi ve Bilim portalı olan Kozmik Anafor sitesinde yayımlanmıştır.

http://www.kozmikanafor.com/ufo-testi/

 


Sayaç