28-Mart-Uluslararası Uzay İstasyonunun üzerimizden geçişi

Bilimin gelişmediği dönemlerde gelecekle ilgili iddialar genellikle astrologlardan geliyordu. Bu sefer astroloji değil ama matematik diyor ki ; “ yarın , çoğumuzun korktuğu soyut matematik hortlayacak! “ Soyut matematiğin gerçek hayatta beden bulmuş halini görmeniz için sizi balkona davet ediyoruz.

 

An itibariyle 6 mürettebat taşıyan ve kütlesi yaklaşık 450 ton olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) , 28 MART ’ta (yarın) haritadaki rotayı takip ederek yaklaşık 430 km yukarıdan geçecek. Bizler de yörüngedeki en büyük yapay uydu olan UUİ’nun üzerimizden saatte ortalama 28.000 kilometre gibi baş döndürücü bir hızla geçişini çıplak gözle görebileceğiz.

 

Detaylara geçmeden önce hemen söyleyelim, üzerimizden ilk defa geçmiyor! Dünya çevresinde bir günde 15,5 tur atıyor ve çoğu kez de üzerimizden geçiyor. Ancak bu geçişler sırasında; zamanlama, bakış açısı, yön, ışık kirliliği, bulutlar… gibi faktörlerin yetersizliğinden dolayı göremiyoruz. Ama bu sefer farklı olacak. Çünkü, matematik bize doğru zamanda doğru yöne bakarsak görebileceğimizi söylüyor.

 

 

Görsel 1: Şu anda istasyonda bulunan astronotlar ; Andrey Borisenko, Shane Kimbrough, Sergey Ryzhikov, Thomas Pesquet, Peggy Whitson ve Oleg Novitskiy

 

Size tavsiyemiz; bir bardak çay alın ve konuma uygun bir balkona çıkın. Android cep telefonunuza ISS Detector adlı uygulamayı indirip program içindeki radardan takip edin. (Bu arada bir çok program var bu en işlevsel olanlarından biri). Size ne taraftan saat kaçta ortaya çıkacağını, parlaklık derecesini, hızını, açısını, yüksekliğini, kaç dakika-saniye görebileceğinizi gösterecektir.

 

 

Fotoğraftaki daire içindeki alanlardan görülebilecek. Kırmızı çizgi UUİ‘nin güneşli ve görünür olduğu rotayı gösteriyor.

 

 

ANKARA İÇİN VERİLER

Güney-Batı’dan çıkarak Kuzey-Doğu yönünde haritadaki rotayı takip ederek gözden kaybolacak

Ortaya çıkış zamanı: 20:24:07 (saat:dak:sn)

Kayboluş zamanı: 20:29:12 (saat:dak:sn)

 

Bu geçişe ait diğer illere ait güncel bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz: http://iss.astroviewer.net/

 

Kaynaklar

http://iss.astroviewer.net/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_Uzay_%C4%B0stasyonu

https://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/index.html

 

Grafikler

Grafik 1: https://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/index.html

Kapak  Görseli : http://i1.walesonline.co.uk/incoming/article10395582.ece/ALTERNATES/s615/JS38244150.jpg

Diğer Grafikler : http://iss.astroviewer.net/